Internetowe programy do rozliczeń podatkowych nie zastąpią usług biura podatkowego

Działalność biur rachunkowych, podatkowych w dużej mierze przeniosła się do sieci oferując zróżnicowany wachlarz usług w pełni zdalnie. Konkurencją dla doradców podatkowych stały się liczne darmowe platformy do rozliczeń podatkowych.

Roczne rozliczenie podatkowe

Roczne rozliczenie podatkowe zmusza każdego podatnika do pewnego wysiłku jakim jest wypełnienie formularza PIT. Nie jest on skomplikowany, o ile podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, nie osiągnął dochodów zza granicy itd. Im więcej źródeł dochodu oraz ulg i odliczeń, tym trudniej. Aktualnie możliwości zarobkowania są mocno zróżnicowane, często źródła dochodu są różnie opodatkowane przykładowo dorabiając na umowę zlecenie, jednocześnie pobierając emeryturę, bądź wynajmując mieszkanie, a przy tym pracując na kontrakcie menadżerskim, osiągając dywidendy zagranicznej spółki itd. W takich przypadkach korzystanie z darmowego programu rozliczeniowego jest niemalże niemożliwe. Oczywiście mając wiedzę co do sposobu naliczania podatków można rozliczyć się samodzielnie, jednak zwykle powierzamy to zadanie biuru rachunkowemu.

Pomoc doradcy podatkowego

Z usług jakie zapewnia doradca podatkowy Bydgoszcz wciąż korzysta wiele osób. Przede wszystkim dlatego, iż koszty usług doradcy nie są duże, a zapewniają pewność poprawnego rozliczenia bez wątpliwości czy wszystkie formularze i pola w zeznaniu zostały wypełnione poprawnie. Analizując bezpłatne oferty programów komputerowych służących rozliczeniom z fiskusem łatwo zauważyć, iż dobrze spisują się tylko w przypadkach prostych, gdzie źródło dochodu jest jedno, gdy podatnik nie korzysta z żadnych odliczeń, ulg itp. Mimo popularności darmowych programów usługi podatkowe biur rachunkowych wciąż są bardzo powszechne. Korzystając z doradcy podatkowego można nie tylko skorzystać z zeznania podatkowego ale również doradzić się co do optymalizacji zobowiązań podatkowych, poradzić w jakiej formie podpisywać umowy z kontrahentami, by płacić jak najkorzystniejsze podatki. Bardzo istotnym zakresem porad są kwestie limitów zarobkowych dla osób o poszczególnych dochodach obwarowanych limitami rocznymi.

Nie tylko zeznania roczne

Największe zainteresowanie usługami doradców podatkowych odnotowuje się w pierwszym kwartale roku z uwagi na obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego do ostatniego kwietnia roku następnego. Jednakże wiele osób korzysta ze wsparcia doradcy podatkowego częściej niż raz w roku. Należy zauważyć, iż doradca podatkowy pomaga także w naliczeniu podatków związanych z zakupem nieruchomości, sprzedażą przedsiębiorstwa, dokonaniem darowizny, objęciem spadku i w wielu innych przypadkach. Korzystając wielokrotnie z tego samego doradcy podatkowego zyskujemy zaufanie do danej osoby i nawet kiedy wiemy, że poradzilibyśmy sobie w kontaktach z fiskusem sami, to oszczędzając swój czas wybieramy ofertę doradcy podatkowego czy to online, czy stacjonarnie. Przy rozwoju technologii bezpiecznego przekazywania, udostępniania dokumentów w chmurze odległość i brak kontaktu bezpośredniego nie stanowi problemu w realizacji wysokiej jakości porady, usługi podatkowej przez Internet.

Dodaj komentarz