Jak wyglądają zasady walk na KSW?

Konfrontacja Sztuk Walki – znana szerzej jako KSW, to jedna z najbardziej popularnych polskich federacji sportów walki. Organizacja cieszy się dużą popularnością zarówno w Polsce, jak i za granicą, kontraktując naprawdę utalentowanych zawodników oraz zbierając liczne grono widzów. Federacja prawie co miesiąc organizuje kolejne gale z nowymi pozycjami na karcie walk. 

Wygląd walki

Pojedynki odbywają się jedynie w formule MMA. Każda walka nie o tytuł odbywają się na dystansie 3 rund, z których żadna nie może przekraczać 5 minut. Przerwy trwają 1 minutę. Pojedynki mistrzowskie, czyli o tytuł, różnią się jedynie tym, że trwają 5 rund. 

Dodatkowo, już niedługo odbędzie się wrześniowa gala KSW. W oktagonie zobaczymy między innymi starcie Wikłacza z Przybyszem, czyli walkę o pas mistrzowski. Koniecznie sprawdźcie KSW 91 Karta Walk, żeby przekonać się, który pojedynek ciekawi Was najbardziej!

Przedziały wagowe KSW

W organizacji mamy 10 standardowych limitów wagowych, jednak KSW może zezwolić na walkę w modyfikowanym zakresie, według własnych ustaleń. Może to być przykładowo pojedynek w limicie 80 kg. 

  • Słomkowa – ok. 52,2 kg
  • Musza – ok. 56,7 kg 
  • Kogucia – ok. 61,2 kg
  • Piórkowa – ok. 65,8 kg
  • Lekka – ok. 70,3 kg
  • Półśrednia – ok. 77,1 kg
  • Średnia – ok. 83,9 kg
  • Półciężka – ok. 93 kg
  • Ciężka – ok. 120,2 kg 
  • Superciężka – ponad 120,2 kg 

W zwykłych pojedynkach dozwala się na jednak tolerancja 0,5 kg. W pojedynkach mistrzowskich zakazane jest jakiekolwiek przekroczenie wagi.

Kary za złamanie zasad wagowych

Jedną z dość powszechnie łamanych zasad jest ustalona waga. Czasami zdarza się, że zawodnikowi po prostu nie uda się zrzucić na czas. A jeśli to przeciwnik przekroczy limit o ponad 4 kg, można nawet odmówić wzięcia udziału w walce. 

Procedura ważenia odbywa się zazwyczaj dzień przed galą. Trwa ona do godziny 12:00 – kara za niezrobienie wagi do tej pory wynosi 10% od całkowitej gaży. Jednak jeśli zawodnik nie zdąży w regulaminowym czasie, ma dodatkową godzinę. Jeżeli dodatkowa godzina dalej nie wystarczy, to kary wahają się od 20% do nawet 50% od całkowitej gaży, zależnie od przekroczonych kilogramów.

W przypadku starć mistrzowskich, jeśli mistrz nie wypełni limitu wagowego to wakuje pas nawet jeżeli zostanie zwycięzcą. Jednak walka wciąż odbywa się na dystansie 5×5 min. Natomiast jeśli to pretendent nie wypełni limitu, pojedynek traci status mistrzowskiego i odbywa się na dystansie 3×5 min. 

Dodaj komentarz